„Śladami Holocaustu” – Sprawozdanie

flagi

W dniu 12.09.2015r., przy pięknej słonecznej pogodzie, Członkowie Oddziału SITK oraz jego sympatycy, mogli odbyć niezwykłą podróż przez główne wydarzenia okupowanego Krakowa w latach 1939-1945.

Wycieczka rozpoczęła się na Placu Zgody (dzisiejszym Placu Getta), gdzie po krótkim wstępie Pani przewodnik zaprosiła całą grupę do Apteki Pod Orłem Tadeusza Pankiewicza, mieszczącej się tuż przy Placu. Apteka ta (założona przez Józefa Pankiewicza) działa od 1909r. Przed wojną była prowadzona przez jego syna Tadeusza, a w 1944r. znalazła się na terenie getta. Dzięki poczynaniom Pankiewicza apteka nie została zamknięta i zaopatrywała mieszkańców dzielnicy w leki oraz niosła wszelaką pomoc i wsparcie dla mieszkańców getta. Apteka była również miejscem spotkań, wymiany informacji i nielegalnej korespondencji.

Następnie udaliśmy się do muzeum Fabryka Schindlera, przy ulicy Lipowej 4, które prowadzi odwiedzających przez miasto i czasy okupacji, ukazując główne jego wydarzenia. Przechodząc przez kolejne sale, można zobaczyć codzienne życie mieszkańców Krakowa i ich mieszkania w obliczu rozpoczynającej się wojny. W kolejnych pomieszczeniach prezentowane jest polskie państwo podziemne, utworzenie getta oraz zagłada społeczności żydowskiej. Eksponaty są bardzo osobiste: ściany zostały oklejone autentycznymi listami dzieci, które przebywały w getcie. Dalej widzowie poznają historię założenia fabryki i dochodzą do Generalnego Gubernatorstwa, zakładu fryzjerskiego, aż do gabinetu Schindlera…

Ostatnim punktem wycieczki było przejście ulicami Podgórza Szlakiem Pamięci, rozpoczynającym swą wędrówkę od fragmentów murów getta żydowskiego,  a kończącym na Placu Wolnica na krakowskim Kazimierzu.

 

Opracowała: Beata Toporska

Sprawdzili: Marzena Iwańczyk /Piotr Toporski

Zdjęcia: Beata Toporska

Print Friendly, PDF & Email

Powiazane tresci