„Wrześniowy wyjazd w Karpaty” – zwiedzamy obiekty zagłębia techniki naftowej – sprawozdanie


0

W dniach 8 – 9 września 2018 roku członkowie Oddziału SITK w Krakowie oraz jego sympatycy uczestniczyli w wyjeździe zorganizowanym przez Oddział SITK RP w Krakowie, Klub Seniora oraz Małopolską Okręgową Izbę Inżynierów Budownictwa w Krakowie, podczas którego mogli zwiedzić malownicze miasta Podkarpacia oraz obiekty zagłębia techniki naftowej. W wyjeździe technicznym uczestniczyło 16 osób.

Wycieczka rozpoczęła się od zwiedzania Miasta Biecz leżącego nad rzeką Ropą. Zwiedzanie rozpoczęto od spaceru po rynku miejskim położonym w centrum miasta. Jest to miejsce o wyjątkowym znaczeniu historycznym, kulturowym i społecznym. Cały układ przestrzenno-urbanistyczny miasta pochodzi z okresu średniowiecza. Ma on kształt wydłużonej elipsy wynikający z naturalnego ukształtowania wzgórza. Pośrodku wytyczono regularny prostokątny rynek, na którym usytuowana jest kapliczka św. Floriana. Z rynku wybiegają cztery ulice, a jego centrum zajmuje ratusz z wieżą ratuszową o wysokości 53 m, w którym znajduje się Urząd Miasta i Gminy Biecz. Dzięki dobrej pogodzie uczestnicy mogli podziwiać piękne widoki z wieży ratuszowej.

Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Kościoła pw. św. Michała Archanioła w Binarowej z przewodniczką, panią Małgorzatą Nalepą. Rzymskokatolicki kościół parafialny pochodzi z około 1500 roku, znajduje się na szlaku architektury drewnianej województwa małopolskiego i uznawany jest za jeden z najcenniejszych drewnianych późnogotyckich kościołów w Polsce i Europie. W dniu 5 lipca 2003 roku został wpisany wraz z innymi drewnianymi kościołami południowej Małopolski i Podkarpacia na listę światowego dziedzictwa UNESCO.  Po zakończeniu zwiedzania uczestnicy wpisali się do pamiątkowej księgi odwiedzin, a następnie przejechali do Trzcinicy, aby realizować kolejny punkt programu.

 W Trzcinicy nazywanej z racji wykopalisk archeologicznych „Troją Północy”, znajduje się skansen archeologiczny Karpacka Troja. Skansen powstał w miejscu odkrycia jednego z najstarszych grodzisk w Polsce zwanego Wałami Królewskimi, którego początki sięgają wczesnej epoki brązu. Dokonano na nim odkryć archeologicznych datowanych na początki epoki brązu i wczesne średniowiecze. W skład Skansenu, oprócz grodziska, wchodzi znajdujący się u jego stóp park archeologiczny, w którym zrekonstruowano wioskę kultury Otomani-Füzesabony i osadę z okresu wczesnego średniowiecza oraz kuźnię.

Obok parku archeologicznego wznosi się budynek administracyjno-muzealny. Znajduje się w nim ekspozycja z zabytkami pochodzącymi z badań na grodzisku w Trzcinicy, a wśród nich srebrny skarb, składający się z monet, różnego rodzaju ozdób, kawałków srebra (tzw. siekańców) i unikalnego okucia pochwy miecza – wielkiego dzieła sztuki wczesnośredniowiecznej. W obiekcie tym znajduje się także sala kinowa, w którym zwiedzający mogą oglądnąć  film pt. Trzcinica – Karpacka Troja oraz pomieszczenia edukacyjne i pracownie. Z ulokowanej ponad grodziskiem wieży widokowej, której stopnie pokonało kilku uczestników, rozciąga się imponujący widok, nie tylko na sam skansen, ale również na Kotlinę Jasielską i otaczające ją z każdej strony góry. Po tak pięknym dniu uczestnicy udali się na nocleg do położonego w Beskidzie Niskim Gościńca Chyrowianka, a wieczorem spotkali się przy ognisku na pieczeniu kiełbasek.

Drugiego dnia zwiedzanie rozpoczęto od  krótkiego spaceru do Pustelni św. Jana z Dukli,  znajdującej się na wzgórzu Zaśpit. Obecna kaplica, wzniesiona na początku XX wieku jest już trzecią w historii tego miejsca. Znajdująca się w niej polichromia przedstawiająca życie bł. Jana namalowana została przez sanockiego malarza Władysława Lisowskiego. Obok świątyni znajduje się drewniany dom rekolekcyjny, tzw. dom pustelnika oraz taras ze sztuczną grotą mieszczącą źródełko, z którego czerpią wodę pielgrzymi. Na ścieżkach wokół świątyni rozmieszczono kapliczki Drogi Krzyżowej. Uczestnicy zwiedzili także Sanktuarium pw. św. Michała Archanioła i bł. ks. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym.

Kolejnym punktem programu było zwiedzanie kopalni ropy naftowej w Bóbrce, obecnie Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza. Spacerując alejkami można zobaczyć unikatowe urządzenia związane z przemysłem naftowym, rafineryjnym i gazowniczym pochodzące z XX wieku. We wnętrzach budynków można przenieść się w czasy, kiedy w kopalni pracował jeszcze sam Ignacy Łukasiewicz. Do najcenniejszych zabytków muzealnych należą obiekty pochodzące jego z czasów: ufundowany przez Niego w 1872 roku obelisk, kopanka Franek, kopanka Janina, warsztat mechaniczny z 1864 roku o konstrukcji drewnianej, budynek administracyjny kopalni tzw. Dom Łukasiewicza z 1865 roku, drewniana kuźnia kopalniana z 1856 roku oraz  zrekonstruowana wiertnica ręczna z 1862 roku.

Następnie uczestnicy udali się w dalszą podróż do Krosna. Jest to miasto, gdzie znajduje się wiele średniowiecznych kościołów i zabytkowych kamieniczek, usytuowanych głównie w obrębie Rynku mieszczącego się na wzniesieniu ok. 277 m n.p.m. Miasto należące do Zagłębia Naftowego Jasielsko-Krośnieńskiego, słynie również z hut szkła i z lotnictwa. Na Krośnieńskim Rynku uczestniczy zjedli smaczny obiad.

Na zakończenie wyprawy uczestnicy udali się do Jasła, gdzie na stacji Jasło Hańkówka zwiedzono budynek główny z halami napraw, przeglądów i warsztatów pomocniczych oraz aneksem pomieszczeń socjalno-biurowych. Wszystkie te pomieszczenia znajdują się  pod jednym dachem na całej szerokości i długości obiektu. Kolejny obiekt motowozowni to budynek obrządzania lokomotyw, w którym miały być zaopatrywane lokomotywy spalinowe w paliwo, oleje i smary. Następnym obiektem jest stacja paliw składająca się z trzech zbiorników naziemnych, obecnie nieczynna. Wymienione obiekty służą obecnie jako Punkt Napraw i Rewizji Wagonów Towarowych należących do PKP CARGO S.A. Południowy Zakład Spółki. Obiekty te mimo wcześniejszego innego przeznaczenia (Lokomotywownia), pozwalają na realizacje napraw wagonów.

Stacja Jasło Hańkówka była ostatnim punktem programu wycieczki, po zakończeniu zwiedzania uczestnicy bogaci we wrażenia i wspomnienia z wszystkich odwiedzonych miast i obiektów technicznych udali się w drogę powrotną do Krakowa.

Opracowanie: Anna Bujak

Zdjęcia: Stanisław Dziedzic


Powiazane tresci