25 lat Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce – upamiętnienie Pawła Zaleskiego, założyciela Skansenu


Paweł Zaleski

Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce rozpoczął obchody 25 – lecia istnienia. To właśnie od 11 czerwca 1993 roku nastał nowy rozdział dla uruchomionej w latach 40. XX wieku Parowozowni w Chabówce – zlokalizowanej na styku słynnej Kolei Transwersalnej oraz linii Chabówka – Zakopane. W dniu 9 czerwca 2018 r. wspominaliśmy ś.p. Pawła Zaleskiego założyciela Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce. Z inicjatywy członków internetowego forum "pentax.org.pl" oraz Fundacji Era Parowozów odsłonięto tablicę upamiętniającą osobę założyciela Skansenu. Ponadto w sali tradycji został umieszczony portret Pawła Zaleskiego w mundurze kolejowym z dystynkcjami naczelnika, gdyż w tamtym czasie – w roku 1993 – pełnił on funkcję Naczelnika Lokomotywowni Pozaklasowej w Suchej Beskidzkiej, której podlegał Oddział Zamiejscowy w Chabówce.

Również członkowie Oddziału SITK RP w Krakowie mieli w tym wydarzeniu swój udział. Autorem portretu Pawła Zaleskiego jest nasz Kolega Marek Błeszyński, a niżej podpisany jest tym, który go do namalowania portretu namówił. Ten symboliczny gest wpisuje się w statutowe ramy działalności naszego Stowarzyszenia, która obejmuje m. in. kultywowanie historii techniki transportowej i upamiętnianie jej twórców.

W uroczystości udział wzięli dawni współpracownicy, przyjaciele i znajomi a także członkowie rodziny Pawła Zaleskiego, który zapadł w pamięci nie tylko jako założyciel Skansenu ale i również jako wieloletni naczelnik PKP Lokomotywowni Pozaklasowej w Suchej Beskidzkiej, naczelnik Wydziału Odbiorów Technicznych w Dyrekcji Kolejowych Przewozów Towarowych CARGO a następnie naczelnik Wydziału Taboru Trakcyjnego w PKP CARGO S.A. Panowała atmosfera spokojnej zadumy. Spieszyliśmy się z odsłonięciem, żeby zdążyć przed nadciągająca ulewą. Ale chyba największe wrażenie zrobił sygnał Rp1 "baczność" na cześć Pawła Zaleskiego nadany gwizdawką parowozu TKt48-191 z „MD Chabówka”.

tekst i zdjęcia: Konrad Gawłowski

PS1. Zainteresowanych większą ilością informacji na temat opisanego powyżej wydarzenia oraz obchodów 25 – lecia Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce, zapraszam na stronę: http://skansenchabowka.pl/jubileusz-xxv-lecia-skansenu/

PS2. Więcej informacji na temat Pawła Zaleskiego, założyciela Skansenu można znaleźć pod linkiem:  http://skansenchabowka.pl/dzisiaj-zegnamy-pawla-zaleskiego-tworce-i-wielkiego-przyjaciela-skansenu-w-chabowce/

 


Powiazane tresci