Akcja „Odblaskowa Szkoła”. Członkowie Koła SITK przy PNUIK Kraków propagowali bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych.

1-1 W dniu 9 października 2015 roku członkowie koła SITK działającego przy Przedsiębiorstwie Utrzymania i Napraw Infrastruktury Kolejowej w Krakowie zorganizowali pokaz bezpiecznego zachowania się pieszych i kierujących na przejeździe kolejowym.

Pokaz odbył się na terenie Bazy PNUIK w Krakowie przy ul. Półłanki 1. Uczestniczyły w nim dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Woli Batorskiej. Do pokazu wykorzystano zmodernizowaną lokomotywę SM42-3004 z Południowego Zakładu PKP Intercity oraz żuraw samochodowy XCMGE oraz koparko – ładowarkę JCB z PNUIK. Uczniowie szkoły podstawowej mogli na własne oczy zobaczyć jak powinno wyglądać prawidłowe zachowanie się kierujących pojazdami przed znakiem „stop” oraz krzyżem św. Andrzeja. Uczniowie dowiedzieli się także jak brzmi i co oznacza sygnał „baczność” podawany przez maszynistę lokomotywy podczas zbliżania się do przejazdu kolejowego.

Ci bardzo młodzi jeszcze ludzie już za kilka lat zostaną kierowcami samochodów a niektórzy (co usłyszeliśmy na własne uszy: maszynistami lokomotywy albo operatorami koparko – ładowarki i dźwigu). Jeżeli w wyniku pożytecznej inicjatywy, jaką jest akcja "Odblaskowa Szkoła" kiedyś w przyszłości uda się ocalić chociaż jedno życie (o czym pewnie nigdy się nawet nie dowiemy) – ten połączony z zabawą pokaz miał głęboki i niepowtarzalny sens.

Aktywność uczestników błyszczących wiedzą lepszą niż niejeden kierowca pozwala sądzić, że cel edukacyjny został osiągnięty.

Na zdjęciu grupowym przed lokomotywą stoją organizatorzy – członkowie koła SITK przy PNUIK Kraków: Adam Weigel – Milleret, Konrad Gawłowski, Józef Cabała.

Sprawozdanie napisał: Konrad Gawłowski

Zdjęcia:Tomasz Filiciak 

Powiazane tresci