I WYPRAWA TRANSPORTOWCÓW – WISŁA 14-16.08.2015

dsc00670

W długi weekend sierpniowy grupa wycieczkowiczów wyruszyła na I WYPRAWĘ TRANSPORTOWCÓW SITK do Beskidu Śląskiego, pn. „Do źródeł Wisły”, stanowiącą początek tego rodzaju wyjazdów Członków Oddziału SITK oraz jego sympatyków.

Po dotarciu do miejscowości Wisły, stanowiącej punkt wypadowy, grupa udała się w stronę centrum  miasteczka, aby móc zobaczyć słynny pomnik Adama Małysza, wykonany z białej czekolady, mieszczący się w holu Domu Zdrojowego oraz przejść Aleją Gwiazd Sportu, utworzoną na głównym deptaku Wisły w 2008r. Tuż przy rynku znajduje się park Kopczyńskiego z amfiteatrem, gdzie odbywają się liczne imprezy kulturalne. Następnie udaliśmy się do Zameczku Prezydenta RP, gdzie Pani Przewodnik przestawiła historię rezydencji, pokazała i opowiedziała o poszczególnych pomieszczeniach udostępnianych zwiedzającym, w tym: holu głównym, jadalni, saloniku myśliwskim, gabinecie prezydenckim oraz salonie kąpielowym. Ostatnim punktem zwiedzania była drewniana kaplica pod wezwaniem św. Jadwigi Śląskiej, gdzie znajduje się figura św. Jadwigi i chrzcielnica, ofiarowana przez państwa Jolantę i Aleksandra Kwaśniewskich oraz zawieszony na ścianie niewielki krzyż, będący darem Marii Kaczyńskiej. Po dniu pełnym wrażeń, wszyscy zgromadzili się przy wspólnym grillowaniu. Podczas zajadania się przygotowanym smakołykami, odbyły się zabawy, konkursy oraz quizy, a zwycięzcą została Kol. Janina Kindykiewicz.

W drugi dzień wyprawy (z uwagi na różne predyspozycje) grupa podzieliła się na trzy podgrupy. Pierwsza z nich udała się w stronę Baraniej Góry – swą wyprawę rozpoczęli od Przełęczy Kubalonka. Jednak, warunki pogodowe uniemożliwiły zdobycie szczytu i grupa musiała zakończyć swoją wędrówkę tuż przy celu wyprawy, a mianowicie w schronisku PTTK na Przysłopie pod Baranią Górą. Druga grupa udała się na Wielką Czantorię, której to po wyjechaniu kolejką na Polanę Stokłosica, po około 40 minutowym spacerze dość stromą leśną ścieżką udało dotrzeć się na szczyt. Trzecia grupa udała się pod skocznię położoną w Wiśle Malince. Jest to nowy obiekt oddany do użytku we wrześniu 2008r. Pierwsze zawody na nowym obiekcie połączone były z oficjalnym otwarciem skoczni. W dniach 25-28 września 2008 roku w Wiśle odbyły się Letnie mistrzostwa Polski w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej, podczas których pierwszy skok oddał Adam Małysz.

Na ostatni dzień wyprawy zaplanowano wyjazd kolejką na najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego – Skrzyczne oraz wspólny obiad w regionalnej karczmie. Z uwagi na warunki pogodowe, plan wycieczki musiał ulec zmianie i już w godzinach południowych grupa wycieczkowiczów delektowała się przysmakami kuchni beskidzkiej w karczmie położonej na polanie pod Małym Skrzycznem, z której można było podziwiać piękną panoramę Beskidu.

 

Opracowała: Beata Toporska
Sprawdzili: Marzena Iwańczyk /Piotr Toporski

 

 

Print Friendly, PDF & Email

Powiazane tresci