Jubileusz 70-lecia Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji Rzeczpospolitej Polskiej

p1100904 Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji Rzeczpospolitej Polskiej w roku 2016 obchodzi 70-lecie istnienia i działania. Zarząd Krajowy SITK RP podjął uchwałę o ustanowieniu roku 2016 Rokiem Jubileuszowym, obchodzonym pod hasłem „Dla transportu od 70 lat”.

Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji zostało powołane w dniu 24 maja 1946 roku przez delegatów większych ośrodków techniki komunikacyjnej, skupionych w powstałej pół roku wcześniej Naczelnej Organizacji Technicznej, jako wspólnej reprezentacji świata technicznego. Historia integracji branżowej inżynierów i techników komunikacji sięga roku 1919, kiedy utworzono Związek Polskich Inżynierów Kolejowych i roku 1921, gdy powstał Związek Inżynierów Drogowych RP. Od 1946 roku Stowarzyszenie działa nieprzerwanie na polu rozwijania nauki i techniki w dziedzinie  transportu.

Centralne uroczystości obchodów Jubileuszu – Gala Jubiluszowa Stowarzyszenia odbyła się w Warszawie w Teatrze Capitol w dniu 2 czerwca br. pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej – Andrzeja Dudy. Na uroczystość przybyli przedstawiciele wszystkich 28 Oddziałów SITK, członkowie Zarządu Krajowego z prezesem Januszem Dyduchem na czele oraz Prezesem Honorowym Seniorem SITK – Andrzejem Gołaszewskim i Prezesem Honorowym SITK – Wiesławem Starowiczem, jak również zaproszeni goście.

 Nasz Oddział reprezentowany był przez trzynastoosobową delegację w osobach: prof. Wiesław Starowicz, prof. Lidia Żakowska, Andrzej Kollbek, Mariusz Szałkowski, Marek Błeszyński, Zbigniew Marzec, Anna Bryksy, Czesław Jarosz, Wiesława Rudnicka, Konrad Gawłowski, Józef Rotter, Józef Cabała, Tomasz Kulpa.

 Przybywający do teatru uczestnicy byli serdecznie witani przez Prezesów – gospodarzy uroczystości oraz Sekretarza Generalnego Waldemara Fabirkiewicza, a następnie wszyscy dekorowani okolicznościowymi medalami „Dla transportu od 70 lat, 1946-2016”.

 W podniosłych nastrojach goście zajmowali miejsca na widowni teatru, oczekując na część oficjalną Gali Jubileuszowej. Do prowadzenia gali został poproszony redaktor Maciej Orłoś, który powitał uczestników i zaproszonych gości oraz odczytał list gratulacyjny od Premiera Rządu Polskiego – pani Beaty Szydło.

 Następnie Prezes SITK prof. Janusz Dyduch wygłosił okolicznościowe przemówienie, w którym zaprezentował historię 70 – letniego ruchu stowarzyszeniowego, integrującego inżynierów i techników naszej branży oraz założenia, idee i cele stowarzyszenia od początku powstania do czasów dzisiejszych. Przedstawił również dokonania Stowarzyszenia na rzecz postępu i rozwoju transportu oraz na rzecz upamiętniania swoich wybitnych członków.

 W dalszej części uroczystości, na ręce Prezesa SITK składane były gratulacje i życzenia m.in. od Wojewody Mazowieckiego, przedstawicieli urzędów państwowych, a także przedstawicieli wielu instytucji i firm.

Kolejnym ważnym momentem Gali Jubileuszowej, było uroczyste wręczenie odznaczeń stowarzyszeniowych: Złotych z Diamentem oraz Złotych Odznak Honorowych SITK. Odznaczenia wręczał Prezes SITK wraz z Prezesem Honorowym Seniorem, a odznaczeni pozowali do wspólnej fotografii.

 Drugim ważnym momentem Gali Jubileuszowej było ogłoszenie wyników konkursu o nagrodę Ernest za 2015 rok we wszystkich konkursowych kategoriach. Prowadzący Galę redaktor Maciej Orłoś w każdej dziedzinie odczytywał wszystkich nominowanych do nagrody i następnie ogłaszając zwycięzcę zapraszał na scenę, gdzie Prezesi dokonywali wręczenia statuetki. Statuetka jest kopią pomnika upamiętniającego budowniczego kolei w Andach, polskiego inżyniera Ernesta Malinowskiego. Pomnik staraniem SITK stanął w Peru, na przełęczy Ticlio w 1999 roku. W odbywającej się Gali Jubileuszowej udział brał  autor pomnika prof. Gustaw Zemła oraz  pani Elżbieta Dzikowska, która ideę budowy pomnika  „zaszczepiła” w Stowarzyszeniu.

Miło nam poinformować, że laureatem Ernesta w dziedzinie transportu za rok 2015 jest nasz kolega z Oddziału w Krakowie – Tomasz Kulpa. Serdecznie gratulujemy.

Na oficjalne zakończenie Gali Jubileuszowej, w części artystycznej wystąpił zespół muzyków ze swingującymi artystami Sonią Bohosiewicz i Kubą Badachem, którzy przebojowo wykonali kilka utworów i wprawili w doskonałe humory wszystkich uczestników.

Następnie uczestnicy zostali zaproszeni do foyer teatru na poczęstunek oraz tradycyjną lampkę wina. Przygotowano również ogromny tort z napisem „70 lat dla transportu”, którym wszyscy zostaliśmy poczęstowani.

W tej części spotkania uczestnicy mogli spotkać się z przyjaciółmi z innych Oddziałów, porozmawiać i powspominać, ale okazało się, że to jeszcze nie koniec niespodzianek! Nasz kolega Marek Błeszyński, swoim zwyczajem przygotował karykatury, które uroczyście wręczył Prezesowi Januszowi Dyduchowi oraz koleżankom: Dorocie Przybyle z Częstochowy, Annie Różyckiej z Radomia i Żanecie Bąkowskiej ze Szczecina. Karykatury wielce udane, brawo Marek!

 Rozmowy i spotkania trwały aż do północy, nie obyło się też bez dobrej muzyki i tańców. Na zakończenie, opuszczający uroczystość uczestnicy Gali Jubileuszowej otrzymali drobne upominki reklamowe od sponsorów oraz cenne wydawnictwo  Monografię SITK RP,  tom V, lata 2006 – 2016.

Opracowanie – Anna Bryksy

Zdjęcia – Andrzej Kollbek

 

Print Friendly, PDF & Email

Powiazane tresci