Prelekcja nt. Krakowskie doświadczenia w odnowie taboru komunikacji miejskiej jako pojazdów historycznych i zabytkowych

Pragnąc zatrzymać upływający czas często otaczamy się drobnymi przedmiotami związanymi z naszymi najlepszymi wspomnieniami. Nieraz to nasze małe zbieractwo przeradza się w zawodowe wręcz kolekcjonerstwo prezentowane na szerszym forum. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się pokazy starych samochodów. Dzięki wielbicielom warczących pojazdów, ich uporowi w poszukiwaniu oryginalnych części i planów oraz poświęceniu i wielu wyrzeczeniom, zachowane zostały pojazdy, którymi niegdyś przemieszczali nasi ojcowie drogi i bezdroża.

A co z pojazdami komunikacji miejskiej? pojazdami, bez których żadne zdrowo rozwijające się miasto nie jest w stanie się rozwijać i pracować? Czy możemy zobaczyć stary zabytkowy autobus, trolejbus, tramwaj albo czy znane są nam godziny otwarcia najbliższego muzeum lub skansenu posiadającego takie pojazdy? Być może tak, lecz prawie wszystkie informacje pochodzą spoza naszego kraju. Na szczęście to się zmienia.

Krakowska kolekcja pojazdów komunikacji miejskiej jest jedną z największych w naszym kraju. Powstała dzięki poświęceniu i wysiłkowi wielu osób, które starały się zachować wycofywane z ruchu pojazdy oraz pozyskiwać te utracone. Pomimo wielu przeciwności, wielka pasja i determinacja pracowników Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego  S.A. w Krakowie pozwoliła zebrać najciekawsze i często unikatowe egzemplarze.

W dniu 20 lutego br. w siedzibie Oddziału odbyła sie prelekcja zorganizowana przez Koło w MPK S.A. w Krakowie i nasz Oddział. Kol. Jacek Kołodziej zaprezentował okraszony wieloma fotografiami referat poświęcony zabytkowym autobusom znajdującym się w krakowskiej kolekcji.

Opracowanie : Jacek Kołodziej Koło w MPK S.A. w Krakowie

Zdjęcia: Janina Mrowińska

 

Powiazane tresci