Sprawozdanie z seminarium „Pokaz pracy pociągu do potokowej wymiany nawierzchni kolejowej (PUN)”

W dniu 4 kwietnia 2019r. SITK RP Oddział w Krakowie – Koło Zakładowe w Przedsiębiorstwie Napraw i Utrzymania Infrastruktury Kolejowej Sp. z o.o. w Krakowie (PNUIK) oraz Małopolska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa (MOIIB) zorganizowały seminarium nt. Pokaz pracy pociągu do potokowej wymiany nawierzchni kolejowej (PUN). Pokaz odbył się w trakcie planowych prac wykonywanych przez Przedsiębiorstwo Napraw i Utrzymania Infrastruktury Kolejowej Sp. z o.o. w Krakowie w ramach zadania: „Wymiana nawierzchni w torze nr 1 na linii nr 944 (odcinek Kraków Nowa Huta NHA- Kraków Nowa Huta NHE) w km: 1.106-4.635 wraz z robotami okołotorowymi na terenie PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Zakład Linii Kolejowych w Krakowie”.  W pokazie wzięli udział członkowie SITK Oddział w Krakowie, MOIIB oraz osoby niezrzeszone – razem 21 osób.

Uczestnicy spotkali się na placu przed dworcem kolejowym Kraków Płaszów i udali się w kierunku Nowej Huty, gdzie o godzinie dziesiątej byli umówieni z Kierownikiem Budowy. Po przybyciu na miejsce grupę przywitał Naczelnik pociągu PUN, który przybliżył uczestnikom zakres robót wykonywanych przez maszynę oraz jej budowę i zasady pracy. Mieliśmy okazję zobaczyć cały skład pociągu, który aktualnie znajdował się na wysokim nasypie w łuku oraz dokładnie przyjrzeć się pracy suwnic, transportujących stare i nowe podkłady. Kolejno przeszliśmy bliżej pociągu. Na miejscu wszyscy z zaciekawieniem obserwowali i fotografowali poszczególne elementy składowe pociągu. Doskonale prześledzić można było proces technologiczny demontażu starych szyn i podkładów połączony z montażem nowych. Przybyli na miejsce inżynierowie i technicy bacznie przyglądali się pracy suwnic do transportu podkładów z wagonów platform, a także mechanizmów do demontażu i montażu podkładów. Uważnie obserwowano system rolek prowadzących nowe i stare szyny oraz poszczególne detale konstrukcyjne maszyny.

Po ciekawym pokazie z nowymi filmikami i zdjęciami wczesnym popołudniem uczestnicy wycieczki wrócili do Krakowa, pytając o kolejne seminaria. Już teraz możemy obiecać, że jeszcze w tym roku zorganizujemy kolejne pokazy z udziałem innych maszyn torowych m.in. w czerwcu planujemy pokaz maszyny AHM.

Organizatorzy pokazu składają serdeczne podziękowania: Panu Maciejowi Szelidze, dyrektorowi projektu (PNUIK) oraz Kierownikowi Budowy Panu Dawidowi Banaszczakowi (PNUIK) za pomoc w przygotowaniu pokazu.

Opracowanie:

Barbara Bysiewicz, Przewodnicząca Koła SITK RP przy PNUIK Kraków

Eliza Stępień, Członek Koła SITK RP przy PNUIK Kraków

Zdjęcia: Jakub Kowal, Członek Koła SITK RP przy PNUIK Kraków

 

Powiazane tresci