Sprawozdanie z seminarium „Pokaz pracy pociągu do wymiany podtorza (AHM 800R)”

0 W dniu 18 kwietnia  2018r. SITK RP Oddział w Krakowie – Koło Zakładowe przy Przedsiębiorstwie Napraw i Utrzymania Infrastruktury Kolejowej Sp. z o.o. w Krakowie (PNUIK) oraz Małopolska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa (MOIIB) zorganizowały seminarium nt.: „Pokaz pracy pociągu do wymiany podtorza (AHM 800R)”. Pokaz odbył się na szlaku Słomniki – Niedźwiedź w trakcie realizacji planowych prac, dotyczących wzmocnienia podtorza na linii kolejowej nr 8, wykonywanych przez Przedsiębiorstwo Napraw i Utrzymania Infrastruktury Kolejowej Sp. z o.o. w Krakowie. W pokazie uczestniczyły 43 osoby – członkowie SITK, MOIIB oraz osoby niezrzeszone.

Część uczestników spotkała się na placu przed dworcem kolejowym Kraków Płaszów i kilka minut po godzinie dziesiątej autokarem udała się w kierunku Słomnik na ul. Zagłoby, pozostali uczestnicy podróżowali własnym transportem.

Na miejscu nie brakowało wrażeń, przybyłych na seminarium przywitał Naczelnik pociągu AHM – jedynej takiej maszyny torowej w Polsce, służącej do potokowej wymiany podtorza bez konieczności demontażu toru kolejowego, której producentem jest austriacka firma Plasser & Theurer. Na początku przybliżył uczestnikom zakres robót wykonywanych przez maszynę oraz szczegółowo omówił jej budowę i zasady pracy. Każdy z zainteresowaniem słuchał tych niezmiernie ciekawych informacji, pytaniom nie było końca.

  Następnie po kolei uczestnicy podchodzili  bliżej AHM-ki, aby zobaczyć pracę maszyny w warunkach rzeczywistych. Unoszący się w powietrzu pył zmuszał do obserwacji pracującej maszyny „z przymrużeniem oczu”, a panujący wokół hałas uniemożliwiał rozmowy i dalsze zadawanie pytań. Doskonale prześledzić można było proces technologiczny wymiany podtorza i zobaczyć detale konstrukcyjne maszyny. Co pewien czas na maszynie pojawiały się migające światła i sygnał informujący, że po torze czynnym zbliża się pociąg. Na miejscu nie zabrakło również fotografów, którzy wykonywali wszystkim chętnym pamiątkowe zdjęcia z AHM-ką, uwieczniali również poszczególne elementy składowe pociągu.

Pełni wrażeń i nowych doświadczeń uczestnicy wycieczki, pytając o kolejne seminaria, wczesnym popołudniem wrócili do Krakowa. Już teraz Zarząd Koła w PNUiK Sp. z o.o. w Krakowie może obiecać, że jeszcze w tym roku zorganizuje kolejne pokazy z udziałem innych maszyn torowych.

Organizatorzy pokazu składają serdeczne podziękowania: p. mgr inż. Maciejowi Szelidze, dyrektorowi projektu (PNUIK) za pomoc w przygotowaniu pokazu.

 

Opracowanie: Barbara Bysiewicz -Przewodnicząca Koła w  PNUIK Kraków
Eliza Stępień – Członek Koła

Zdjęcia: Jakub Kowal – Członek Koła

 

Print Friendly, PDF & Email

Powiazane tresci