Sprawozdanie z wycieczki górskiej w Tatry Zachodnie – Jarząbczy Wierch

W dniu 10 października br. członkowie Oddziału SITK w Krakowie wraz z jego sympatykami wyruszyli z parkingu na Siwej Polanie w stronę Doliny Chochołowskiej, aby wejść na Jarząbczy Wierch, który usytuowany jest w Tatrach Zachodnich. Tatry Zachodnie to jedno z trzech pasm górskich Łańcucha Tatrzańskiego, położone w Polsce i Słowacji i pod względem powierzchni są największym tatrzańskim pasmem górskim. Najwyższym szczytem Tatr Zachodnich jest Bystra znajdująca się w części słowackiej. Tatry Zachodnie są znacznie łagodniejsze niż Tatry Wysokie i charakteryzują się kopulastymi szczytami, głębokimi dolinami oraz rozległymi graniami.

Trasa wycieczki przebiegała szlakiem czerwonym szczytami gór tj. począwszy od Siwej Przełęczy (1812 m n.p.m.) – niewielkiej przełęczy oddzielającej grań główną Tatr Zachodnich od grzbietu Ornaku, skąd porozcierał się przepiękny widok na Tatry Wysokie, kolejno przez Starorobociański Wierch (2 176 m n.p.m.)  najwyższy szczyt w polskiej części Tatr Zachodnich i Kończysty Wierch o wysokości 2002 m n.p.m., aby ostatecznie stanąć na szczycie Jarząbczego Wierchu (2 137 m m.p.m.). Z uwagi na bardzo dobre warunki pogodowe, a przede wszystkim godzinę wejścia na Jarząbczy Wierch, grupa zdecydowała się podążyć w stronę Wołowca, wędrując przez Łopatę, aby ostatecznie zejść do schroniska w Dolinie Chochołowskiej na herbatę i ciepły posiłek.

Zmęczeni, ale w dobrych humorach z parkingu na Siwej Polanie wyruszyli w stronę Krakowa, snując plany na kolejną wyprawę w Tatry.

Opracowanie i zdjęcia: Beata Toporska

Powiazane tresci