Sprawozdanie z wycieczki technicznej „Budowa przystanku PKP w Łagiewnikach przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie”

0 Wycieczka techniczno-turystyczna pt: „Budowa przystanku PKP w Łagiewnikach przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie” zorganizowana została w dniu 29 lipca br. Jej organizatorami byli: SITK RP Oddział w Krakowie, Koło w Mota-Engil Central Europe S.A., Koło w GDDKiA Oddział w Krakowie oraz MOIIB w Krakowie. W wycieczce uczestniczyło 14 osób. Podczas wycieczki Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z nowo wybudowanym przystankiem kolejowym Kraków Sanktuarium. Przystanek zlokalizowany jest na linii kolejowej nr 94 Kraków Płaszów – Oświęcim na odcinku Kraków Bonarka – Kraków Swoszowice.

Przystanek ten to węzeł przesiadkowy łączący wszystkie rodzaje transportu: kolejowy, miejski: autobusy, tramwaje, indywidualny. Budowa przystanku niewątpliwie wpłynęła na poprawę dostępności komunikacji dla mieszkańców Krakowa oraz pielgrzymów zmierzających do ośrodków kultu religijnego. W ramach inwestycji wybudowano dwa perony wraz z wielobranżową infrastrukturą komunikacyjną, niezbędną do zapewnienia pasażerom sprawnego korzystania z przystanku. Na terenie inwestycji przy ul. Marcika znajdują się ruiny dwuprzęsłowego przyczółka wiaduktu kolei wąskotorowej z roku 1918 roku, który w ramach zadania przeszedł renowację oraz został zagospodarowany jako punkt widokowy. W zakresie inwestycji wybudowano dwie kładki dla pieszych nad linią kolejową nr 94 oraz na ul. Marcika wraz ze schodami oraz windami. Zadaniem obiektów jest przeprowadzenie ruchu podróżnych: z peronów do Centrum Jana Pawła II bądź na drogę wewnętrzną C.H. Zakopianka, przejście do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, łatwe skomunikowanie z własnymi pojazdami. Zwiedzono również Sanktuarium Bożego Miłosierdzia oraz Sanktuarium Jana Pawła II. Sanktuarium to zostało erygowane w dniu 11 czerwca 2011 roku przez ks. Kard. Stanisława Dziwisza, które powstało w ramach Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”. Od tego dnia rozpoczął się oficjalny kult Jana Pawła II w tym miejscu. W Sanktuarium znajdują się relikwie Jana Pawła II, które zostały ofiarowane po Jego beatyfikacji. Najcenniejszą jest krew, którą lekarze z kliniki Gemelli przekazali do osobistego sekretarza Papieża kard. Stanisława Dziwisza. Podczas zwiedzania Uczestnicy mogli również zobaczyć m.in. płytę z grobu Jana Pawła II pochodzącą z Grot Watykańskich Bazyliki św. Piotra w Rzymie, która znajduje się w Kaplicy Kapłańskiej, a także naznaczoną krwią sutannę, w którą był ubrany Papież w dniu 13 maja 1981 roku, kiedy to doszło do zamachu na życie Jana Pawła II. Aktualnie bezcenna relikwia znajduje się w szklanej gablocie w Kościele Górnym. Po zwiedzaniu Sanktuarium wszyscy Uczestnicy wyjechali windą na wieżę widokową skąd można było podziwiać piękną panoramę. Na zakończenie wycieczki Uczestnicy udali się do kawiarni na kawę i kremówkę.

Opracowanie  i zdjęcia: Beata Toporska – Przewodnicząca Koła w Mota-Engil central Europe S.A.

 

Print Friendly, PDF & Email

Powiazane tresci