Sprawozdanie z wyjazdu „Obiekty na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Pozostałości Pustyni Błędowskiej”

dsc_0356 W dniu 21 maja 2016 roku Klub Seniora zorganizował wyjazd techniczno – turystyczny “Obiekty na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Pozostałości Pustyni Błędowskiej”. W wyjeździe udział wzięło 16 osób, w tym kol. Dorota Przybyła  – Wiceprezes Zarządu Krajowego SITK RP.

Uczestnicy wyruszyli na wyprawę minibusem z końcowego przystanku MPK  Krowodrza Górka o godz. 7.30, a pogodny, piękny dzień sprzyjał wycieczce do samego końca. Trasę i program wycieczki opracował kol. Kazimierz Żurowski, był on również wspaniałym pilotem animatorem, przekazywał uczestnikom wiele ciekawych informacji o terenie i historii zwiedzanych obiektów.

Już sam przejazd według zaplanowanej trasy dostarczył  niezapomnianych wrażeń z uwagi na piękno krajobrazu, wiosnę w rozkwicie i wspaniała pogodę. Uczestnicy zobaczyli najpiękniejsze miejsca Ojcowskiego Parku Narodowego: kościółek – średniowieczną perełkę samotnię Św. Salomei w Grodzisku, Zamek w Ogrodzieńcu oraz wspaniałą wystawę  miniatur – rekonstrukcje wszystkich zamków leżących na szlaku Orlich Gniazd. Zwiedzono również Pustynię Błędowską – w zasadzie jej istniejący fragment, pielęgnowany jako  polski ewenement przyrodniczy. Uczestnicy zwiedzili również Zamek Rabsztyn i Chatę inż. Antoniego Kocjana, który jest wujem K. Żurowskiego. Antoni Kocjan w tej odrestaurowanej chacie się urodził i stąd wyruszył, by brać udział w działaniach przyczyniających się do wygrania przez aliantów II Wojny Światowej (wg. słów gen. Eisenhowera) przez rozpracowanie niemieckich rakiet  V1 i V2. Uczestnicy obejrzeli wzruszający film o życiu i działalności inżynierskiej inż. A. Kocjana. Do Krakowa Seniorzy powrócili pełni niezapomnianych wrażeń.

                                                                                                                         Opracował:  Janusz Magrysz

                                                                            Przewodniczący Klubu Seniora

Zdjęcia: Adam Bąkowski

 

Print Friendly

Powiazane tresci