Wyjazd techniczno – turystyczny do Katowic zorganizowany przez Klub Seniora SITK w Krakowie

0 W dniu 24 kwietnia 2018 r., przy pięknej, prawie letniej pogodzie, 10 osobowa grupa członków naszego Oddziału (Seniorzy oraz członkowie innych kół) pod przywództwem kol. Ewy Rechul wyruszyła z Małopolskiego Dworca Autobusowego w Krakowie w kierunku Katowic. Celem wyjazdu było zapoznanie się z nowymi rozwiązaniami komunikacyjnymi Katowic oraz zwiedzenie Muzeum Śląskiego, które zostało utworzone na terenach zlikwidowanej kopalni węgla kamiennego „Katowice”.

Tereny na wschód od „SPODKA” – symbolu Katowic, uległy totalnej przebudowie, głównie otoczenie ul. Rożdzieńskiego. Zbudowano Międzynarodowe Centrum Kongresowe z niezwykłymi terenami zieleni, nieco dalej za ul. Olimpijską znajduje się gmach Narodowej Radiowej Orkiestry Symfonicznej, dalej rozciąga się rozległa przestrzeń pozostała po kopalni, nad którą dominuje charakterystyczna sylwetka wieży wyciągowej. Na ternie rozległego parku znajduje się kilka charakterystycznych budynków, kontrastujących czerwienią cegieł z otaczającą zielenią.

Budynek Muzeum Śląskiego został zbudowany na czterech poziomach pod ziemią, tak że nie ingeruje w teren, może tylko obudowy potężnych wentylatorów nieco psują wrażenie.

Na poziomie -4 Muzeum znajduje się ekspozycja stała „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów”. Wejście na wystawę prowadzi przez bramę kopalni „Katowice” zrekonstruowaną na podstawie zdjęć z 4 czerwca 1989 roku, następna jest markownia i dziewiętnaście przestrzeni tematycznych. Wystawa kończy się prezentacją superszybkiego procesora przemysłowego wykonanego na Śląsku. Znaczenie tego urządzenia jest tak doniosłe, jak przed 200 laty wynalezienie maszyny parowej. Mając przed oczami widok obecnego otoczenia trudno sobie wyobrazić, że była tu doprowadzona bocznica kolejowa i stacja z urządzeniami do załadunku urobku.

Poziom -3 to Galerie Sztuki Polskiej, Galeria Śląskiej Sztuki Sakralnej i Laboratorium Przestrzeni Teatralnej. Ogromne przestrzenie umożliwiają organizacje wystaw czasowych, których aktualnie jest kilka, w tym niezwykła Instalacja Mirosława Bałki, wypełniająca ogromny holl znakami przestankowymi alfabetu łacińskiego. Na środku znajduje się gigantyczna rzeźba z blachy trapezowej przedstawiająca schemat zdjęcia rentgenowskiego klatki piersiowej. Odkrywanie instalacji odbywa się podczas wędrówki niekończącymi się ciemnymi korytarzami o zmiennej szerokości, wysokości i pochyleniu.

Druga część programu obejmowała zwiedzanie otwartego kilka lat temu nowego dworca kolejowego w Katowicach. Zastosowano wiele nowoczesnych rozwiązań architektonicznych, zachowano jednak niektóre dawne elementy poprzedniego dworca, m.in. tak zwane „kilelichy”. Zastosowano również bardzo ciekawe rozwiązania wind i pochylni dla osób niepełnosprawnych. W bezpośrednim sąsiedztwie holu głównego dworca znajduje się część komercyjna z ogromną galerią handlową.

Uczestnicy wyjazdu zakończyli zwiedzanie zmęczeni i bardzo zadowoleni, jednak ze świadomością, że nie wszystko udało się zobaczyć. Może kolejnym razem…..

Opracowanie: Jerzy Bąkowski
Sekretarz Klubu Seniora Oddziału SITK RP w Krakowie
 

Zdjęcia: Stanisław Dziedzic

 

Powiazane tresci