Poznaj swoje miasto Kraków – pierwsza misja zakończona | SITK RP oddział w KRAKOWIE

Poznaj swoje miasto Kraków – pierwsza misja zakończona

oferta_3_podziemia Koło SITK przy GDDKiA – Oddział w Krakowie zorganizowało pierwszą wycieczkę z cyklu „Poznaj swoje miasto Kraków”. Wycieczkę zorganizowano przy udziale SITK – Oddział w Krakowie oraz Małopolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa w Krakowie. Wycieczka odbyła się 21 marca 2015 roku – sobota, w godzinach przedpołudniowych. W wycieczce uczestniczyło 15 osób – z Koła SITK przy GDDKiA – Oddział w Krakowie, z innych kół Stowarzyszenia oraz osób towarzyszących, wg listy obecności. Wycieczkę poprowadziła pani przewodnik po Krakowie w sposób bardzo interesujący i profesjonalny.

Uczestnicy spotkali się pod Pomnikiem Grunwaldzkim na pl. Matejki. W tym miejscu uczestnicy wycieczki, po wysłuchaniu informacji o Janie Matejce, który był inicjatorem powstania Akademii Sztuk Pięknych, przeszli w kierunku barbakanu i przechodząc przez Bramę Floriańską rozpoczęli spacer „drogą królewską” czyli przeszli ul. Floriańską (koło domu Matejki – muzeum) dalej przez Rynek Główny, ulicą Grodzką i dotarli do ul. Kanoniczej, której zakończenie to wzgórze Wawelskie i koniec tzw. „drogi królewskiej”, po drodze  zatrzymali  się w najważniejszych miejscach, żeby wysłuchać ciekawych informacji przewodnika. Następnym ciekawym miejscem był dziedziniec Colegium Majus Uniwersytetu Jagielońskiego, następnie przeszli plantami do placu Wszystkich Świętych pod „okno papieskie” – Franciszkańska 3. Następnym punktem zwiedzania były podziemia Rynku Głównego. Podziemia Rynku pomiędzy Sukiennicami i Kościołem Mariackim to prawdziwy skarbiec wiedzy o przeszłości Krakowa. W podziemiach Rynku w 2010 roku został otwarty szlak turystyczny o nazwie – „Śladami europejskiej tożsamości Krakowa”. Na skutek prowadzonych w latach 2005 – 2010 prac archeologicznych odkryto unikatowy na skalę europejską, na głębokości 4-5 metrów w stosunku do dzisiejszej powierzchni rynku, rezerwat archeologiczny, z możliwością podziwiania odnalezionych skarbów i poznania burzliwych dziejów średniowiecznego Krakowa. Wystawa ta jest udostępniona w sposób bardzo nowoczesny przy użyciu multimedialnych przekazów.

Ostatnią atrakcją turystyczną był ołtarz Wita Stwosza w kościele Mariackim. Uczestnicy podziwiali piękno ołtarza przy otwartych skrzydłach. Ołtarz na co dzień jest zamknięty i tylko w trakcie czasu przeznaczonego dla zwiedzających może zostać otwarty. Pani przewodniczka ciekawie i wyczerpująco opisała historię powstania ołtarza oraz historię jego twórcy.

Na koniec, po wyjściu z kościoła uczestnicy wysłuchali hejnału z wieży mariackiej i mogli pomachać z wzajemnością hejnaliście. Wycieczkę zakończono na kawie w sympatycznym pabie na skraju rynku u wylotu ul. Grodzkiej.

 

Sprawozdanie opracowała:

Alicja Bazarnik

Sekretarz Koła SITK

przy GDDKIA – Oddział w Krakowie

Udostępnij

Powiazane tresci