Wiosenne Krokusy Odnalezione w Dolinie Chochołowskiej | SITK RP oddział w KRAKOWIE

Wiosenne Krokusy Odnalezione w Dolinie Chochołowskiej

20150411_154459 Tegoroczny sezon wycieczek Górskich Członkowie Oddziału SITK rozpoczęli 11 kwietnia 2015r. wędrówką Doliną Chochołowską w poszukiwaniu zwiastunów wiosny w górach – pierwsze kwitnące krokusy ścielące łąki. Dolina Chochołowska to najdłuższa i największa dolina w polskich Tatrach, znajdująca się na zachodnim ich skraju. Tatry Zachodnie mają powierzchnię ok. 400 km², co stanowi niemal połowę całej powierzchni Tatr. Dolina zajmuje obszar ponad 35 km² i ma długość ok. 10 km.

W drodze do stolicy polskich Tatr Przewodnicząca Koła SITK przy Mota-Engil Central Europe S.A. przekazała każdemu mapę turystyczną Tatr Zachodnich. Po krótkim przedstawieniu najważniejszych informacji odnośnie Doliny Chochołowskiej, odbył się mini quiz z wiedzy o Tatrach. Zwyciężczyni Kol. Monika Turek otrzymała słodki upominek. Pozostali wycieczkowicze również zostali obdarowani symboliczną słodyczą.

Turyści rozpoczęli swą wędrówkę od Siwej Polany, podążając w kierunku schroniska PTTK znajdującego się na Polanie Chochołowskiej, które powstało po II wojnie światowej. Niektórzy skorzystali z uprzejmości tutejszych górali poprzez przejażdżkę bryczkami do Polany Huciska. Po około dwugodzinnej wędrówce, osiągnięty został cel wycieczki, wycieczkowicze dotarli do Polany Chochołowskiej. Z uwagi na zalegający śnieg, nie było dane nacieszyć oczów łanami krokusów pokrywających łąki i hale, tworzących „fioletowe dywany”. Niemniej jednak udało się znaleźć miejsca, gdzie małe krokusy przebiły się przez warstwę śniegu. Podczas gdy część grupy odpoczywała w schronisku, druga część udała się na Przełęcz Bobrowiecką na wysokość ok. 1356 m n.p.m., skąd można było podziwiać piękne ośnieżone szczyty gór.

Po całodniowej wędrówce z lekkim zmęczeniem, ale w dobrych humorach wycieczkowicze wyruszyli w drogę do Krakowa, snując plany na kolejną wyprawę… 

 

Opracowała - Beata Toporska

Udostępnij

Powiazane tresci