Wycieczka na Wawel członków Oddziału SITK za nami | SITK RP oddział w KRAKOWIE

Wycieczka na Wawel członków Oddziału SITK za nami

 

wawel_castle-1 W dniu 28 lutego br. Koło w Mota – Engil Central Europe S.A. zorganizowało wycieczkę na Wawel, w której uczestniczyli również członkowie innych kół. Zwiedzano prywatne apartamenty i komnaty królewskie, skarbiec oraz wystawę pt. „sztuka wschodu”. Pani Przewodnik, która oprowadzała grupę, interesująco opowiadała o historii zamku, jak również o postaciach mających wpływ na jej przebieg.

 

Zwiedzanie rozpoczęto od wizyty w prywatnych komnatach królewskich, które swym wyglądem nawiązują do wnętrz rezydencji królewskich z XVI i XVII wieku. Można tu było obejrzeć kolekcję arrasów króla Zygmunta Augusta, obrazy mistrzów włoskich, portrety królów oraz piękne renesansowe włoskie meble. Kolejnym punktem wycieczki była wystawa „sztuka wschodu” – w sześciu salach zgromadzone zostały kobierce, ceramika japońska i chińska, a także chorągwie, makaty oraz uzbrojenie tureckie i perskie. Następnie zwiedzano skarbiec koronny i zbrojownię, znajdującą się w północno – wschodnim narożu zamku, gdzie w XIV wieku przechowywano m.in. klejnoty Rzeczpospolitej. Na tej wystawie zostały zaprezentowane przedmioty ocalałe z pierwotnego skarbca, w tym miecz koronacyjny – Szczerbiec, a także dzieła złotnictwa polskiego oraz broń różnego rodzaju i uzbrojenie sięgające czasów średniowiecza.

Ostatnim punktem wycieczki były prywatne apartamenty królewskie, których wyposażenie sięga epoki renesansu. Wśród eksponatów na uwagę zasługują włoskie obrazy z kolekcji Lanckorońskich, barwne fryzy ścienne, czy zbiory porcelany miśnieńskiej i sreber stołowych. Na koniec wspólnego wyjścia na Wawel cześć grupy odwiedziła grób Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii Mackiewicz–Kaczyńskiej.

Na zakończenie wycieczki uczestnicy udali się do restauracji Vidok, gdzie przy wspólnym obiedzie i kawie mogli jeszcze podziwiać piękny widok na Wawel.

 

Opracowanie i zdjęcia: Beata Toporska

Przewodnicząca Koła Mota-Engil Central Europe S.A

Udostępnij

Powiazane tresci