Zwiedzanie Zamku Królewskiego na Wawelu III | SITK RP oddział w KRAKOWIE

Zwiedzanie Zamku Królewskiego na Wawelu III

W dniu 19 września 2021 roku Koło SITK przy Mota-Engil Cenral Europe S.A. zorganizowało dla członków SITK Oddział w Krakowie oraz sympatyków trzecie wyjście do Zamku Królewskiego na Wawelu, w której wzięło udział 15 osób. Tym razem celem zwiedzania była tzw. Trasa Plenerowa.

Trasa Plenerowa – „Ogrody, dziedzińce, kościół św. Gereona”, to niedawno otwarta cześć Zamku Królewskiego na Wawelu, ukazująca miejsca na wzgórzu dotychczas niedostępne dla odwiedzających. To podróż po najpiękniejszych terenach wzgórza wawelskiego – począwszy od Dziedzińca Batorego, przez rezerwat archeologiczny Kościoła św. Gereona po północne stoki, z których rozpościera się widok na miasto.

Zwiedzanie rozpoczęło się na wystawie „Wawel zaginiony”, przy modelu XVIII-wiecznego Wawelu. Kolejnymi punktami trasy były kolejno: dziedziniec zwany Batorego, rezerwat archeologiczno-architektoniczny kościoła św. Gereona i kościoła św. Marii Egipcjanki, dziedziniec arkadowy, sień zwana Tatarską, północne stoki zamku oraz ogrody królewskie. Trasa niezwykle urokliwa i odsłaniająca inne oblicze Wawelu, które na dłużej utkwi w pamięci uczestnikom.

Zwiedzanie zakończyło się na głównym dziedzińcu Wawelu, gdzie Przewodnik przekazał informacje odnośnie nowo otwartej ekspozycji i wykonywanych pracach konserwatorskich i remontowych.

Opracowała: Beata Toporska
Zdjęcia: Beata Toporska

Udostępnij

Powiazane tresci