„Zwiedzanie hali widowisko-sportowej TAURON Arena Kraków oraz Zamku na Mirowie w Książu Wielkim” – Sprawozdanie


W dniu 7 listopada 2015r. Członkowie Oddziału SITK w Krakowie oraz jego sympatycy, uczestniczyli w ostatniej w tym roku wycieczce organizowanej przez SITK RP Oddział w Krakowie, Koło SITK przy Mota-Engil Central Europe S.A. oraz Małopolską Okręgową Izbę Inżynierów Budownictwa w Krakowie, podczas której mogli zwiedzić halę widowiskowo-sportową TAURON Arena Kraków, Bazylikę Grobu Bożego w Miechowie oraz Zamek na Mirowie w Książu Wielkim.

Wycieczka rozpoczęła się od wizyty w TAURON Arena Kraków, w największym w Polsce i jednym z najnowocześniejszych na świecie obiektów widowiskowo-sportowych.TAURON Arena Kraków to obiekt, w którym odbywają się zawody sportowe, takie jak: boks, gimnastyka akrobatyczna i artystyczna, koszykówka, piłka siatkowa, piłka ręczna, halowa piłka nożna, hokej, czy sportowe zawody taneczne, a także koncerty, bankiety, targi, wystawy. Budynek składa się z dwóch hal: Areny Głównej oraz Małej Hali (treningowej). Hala główna to trzy poziomy widowni, mogące pomieścić ok 15 tys. osób, oraz płyta areny, na którą może wejść 9,3 tys. osób. Dotychczasowy rekord to 17-18 tys. widzów podczas koncertu Robbie`go Williams. Obiekt charakteryzuje się dobrymi warunkami akustycznymi, gdyż wnętrze obiektu, w części, w której odbywają się koncerty i imprezy sportowe wyłożone jest specjalnymi panelami akustycznymi. Po dużej dawce wiedzy, grupa wyruszyła zwiedzać „zakątki” obiektu, rozpoczynając od sali konferencyjnej, poprzez lożę i restaurację VIP, aż po szatnie zawodników, trenerów czy artystów. Udano się również do hali treningowej, gdzie odbywały się zawody międzynarodowe w gimnastyce artystycznej. Na koniec, przewodnik zaprosił pracownika działu technicznego, który odpowiedział na szereg pytań technicznych i wzbogacił nas o kolejną porcję wiedzy technicznej.  Budynek wyposażony jest w dwa agregaty prądotwórcze oraz w dwa niezależne zasilania z miasta. Powłoka sufitu w części komunikacyjnej jest wykonana ze specjalnego materiału odpornego na wysoką temperaturę. Obiekt wyposażony jest w system napowietrzania ochrony przeciwpożarowej SMAY. Centrala klimatyzacyjno-wentylacyjna zlokalizowana jest na powierzchni dachu.
Następnie udano się do Miechowa do Bazyliki Grobu Bożego, gdzie znajduje się najstarsza w świecie replika Grobu Chrystusa w Jerozolimie. Kościół został zbudowany na autentycznej ziemi z góry Golgoty, złożonej przez pobożnego Jaksę, która została przywieziona w 1163r. do Miechowa. Na uwagę zasługuje również główny ołtarz przedstawiający scenę Zmartwychwstania.

Kolejnym punktem wycieczki był Zamek na Mirowie w Książu Wielkim, w niewielkiej miejscowości położonej tuż przy trasie Kraków-Kielce, na wzgórzu otoczonym drzewami i stawami. Zamek, pochodzący z końca XVI wieku, to jeden z ciekawszych zabytków renesansu w Małopolsce. Po przybyciu na miejscu i zregenerowaniu sił przy ciepłej herbacie i kawie, w stołówce mieszczącej się w piwnicy 10 m pod ziemią, rozpoczęliśmy zwiedzanie obiektu. Zespół pałacowy w Książu Wielkim, składa się, oprócz samego pałacu, z dwóch budynków: kaplicy pw. św. Piotra Apostoła i Zofii, oraz dawnej biblioteki znajdującej się aktualnie w remoncie, a także pozostałości dawnego ogrodu. Podziwiając wyjątkową architekturę obiektu, odnosi się wrażenie, że czas w tym miejscu zatrzymał się w sposób niezwykły. Na uwagę zasługują oryginalne schody z 1595r., znajdujące się w klatce południowej, zachowane w niezmienionej formie. Aktualnie w murach pałacu mieści się Zespół Szkół im. W. Witosa oraz Szkolne Schronisko Młodzieżowe.

Na koniec grupa udała się do restauracji Zameczek, gdzie przy ciepłym żurku z kiełbaską i jajkiem, dzielono się wrażeniami z wyprawy i snuto plany na kolejną …

Opracowała: Beata Toporska
Zdjęcia: Beata Toporska / Tadeusz Mrowiński

 

Print Friendly, PDF & Email

Powiazane tresci